UPPER MATH105 Week 2 Discussion Latest 2020 February
MATH105 College Mathematics/Applications
Week 2 Discussion
Suppose a refrigerator that sells for $700 costs $85 a year for electricity. Write an expression for the cost to buy and run the refrigerator for x years.
Suppose another refrigerator sells for $1000 and costs $25 a year for electricity. Write an expression for the total cost for this refrigerator over x years.
Over 10 years, which refrigerator costs the most? By how much?
In how many years will the total costs for the two refrigerators be equal?

Having Trouble Meeting Your Deadline?
Get your assignment on UPPER MATH105 Week 2 Discussion Latest 2020 February completed on time. avoid delay and – ORDER NOW